Program Schaubmarovho mlyna / SNG

Miznúce telo - vernisáž

Môj tvar, moje zmysly, môj pocit v mojich črevách, môj pocit v mojich pľúcach, môj pocit tlkotu môjho srdca sa stali niečím iným, niečím, čo nie je viac moje. To, čo viem iste, je, že v jednom momente sa moje telo ponáhľalo do budúcnosti, ale potom sme sa zasekli.
Björnsonova, Rock Became the Cave.
V sobotu 9. októbra otvoríme novú výstavu Miznúce telo v koncepcii kurátorky Lucie Gavulovej. Otvorenie výstavy bude sprevádzať komentovaná prehliadka mlyna ako inštitúcie, kurátorský výklad k výstave a performance skupiny Marína Abramovič Po Sebe Neupratuje.

Výstava Miznúce telo je zážitkovou esejou o „miznutí" fyzických tiel v našich životoch. Všíma si všeobecný trend dekorporalizácie ľudskej existencie, ktorý za uplynulé obdobie nadobudol nové rozmery. Či už na problematiku rôznej miery fyzického „vytrácania sa" v rámci každodenného života nahliadame optikou geopolitických súvislostí, technologického smerovania, „rozpúšťania" identít v online prostredí, post- či transhumanistických teórií, protipandemických opatrení, spirituality alebo sebapozorovania, každý z aspektov ponúka široké spektrum interpretácií. Podobne variabilný obraz prináša aj výstava. Autori, autorky a kolektívy na nej zastúpené predstavujú výberom diel dynamickú koláž asociácií, odkazujúcich na cyklicky miznúce a objavujúce sa telo v našom praktickom bytí. Vo výsledku je dané zoskupenie projektov vyjadrením prienikov, nastavení, emócií, afektov či tenzií, ktoré na miznúce telo (ne)priamo viac či menej odkazujú. Cez pohyblivý obraz, performanciu, zvuk a médium inštalácie autorky a autori komunikujú a  pôsobia na ľudskú schopnosť preciťovania zážitku.

Umelci / umelkyne / kolektívy:
Björnsonova, Jan Durina, Robert Gabris, Ján Gašparovič, Matej Gavula, Ludmila Hrachovinová, Katarína Hrušková, Paula Malinowska, Marína Ambramovič po sebe neupratuje, Milan Mazúr, Adam Novota, Jozef Pilát, Renáta Pinterová, Dušan Prekop, Viktória Revická, Denisa Slavkovská, Tatiana Takáčová, Martin Toldy, Dana Tomečková

PROGRAM:
15:00 Otvorenie výstavy
15:30 Komentovaná prehliadka mlyna ako inštitúcie
16:30 Lucia Gavulová - výklad k výstave Miznúce telo
17:30 Performance Marína Abramovič Po Sebe Neupratuje

AKO SA K NÁM DOSTANETE
Hromadnou dopravou | Spojenie do Schaubmarovho mlyna nie je práve najlepšie. Ak sa predsa len chystáte prísť vlakom a autobusom, tak zastávka je Pezinok-Polesie. Keď vystúpite, treba sa vrátiť o kúsok naspäť v smere do mesta.

Taxi Pezinok | +421 905 426 242; +421 905 454 545 | Cesta z mesta do mlyna stojí cca 5 €.
Auto & parkovanie | Z Bratislavy - autom po ceste č. 503. Mlyn sa nachádza približne 4 km od centra Pezinka na ľavej strane Malackej cesty v smere na Pezinskú Babu. Pred Schaubmarovým mlynom je obmedzené množstvo parkovacích miest. Využite parkovisko pri futbalovom ihrisku, v nutnom prípade popri ceste.

*eko friendly tip: Ak plánujete ísť aj s kamarátmi, skúste sa zladiť a zviesť spoločne.
Bicykel | V mlyne nie je problém zaparkovať s bicyklom. Každý, kto príde do mlyna na bicykli, má od nás dobrý pocit!
Pešo | Prejdite pešo po červenej turistickej značke - prechádzka z centra mesta trvá približne 40 minút.

Miznúce telo
9. október 2021 - 30. jún 2022
Slovenská národná galéria
Schaubmarov mlyn
Cajlanská 255, Pezinok
www.sng.sk/pezinok

Bezpečnostné pokyny k návšteve: Prosíme o rešpektovanie odporúčaní personálu podľa aktuálnych pokynov, ktoré sa môžu meniť v závislosti od nariadení Vlády SR.

 

 

 


 

Čo u nás uvidíte
Expozícia mlynárstva
Spoznajte očarujúcu vidiecku usadlosť s mlynom, ktorú dali postaviť pezinskí Pálffyovci a od polovice 19. storočia patril štyrom generáciám bavorskej rodiny Schaubmarovcov. Barokový mlyn je dnes národnou pamiatkou, ktorú sa podarilo zachovať aj s funkčným technickým vybavením a okolitými, kedysi úžitkovými, budovami. Na návšteve mlyna a pri prehliadke expozície sa dozviete viac o jeho histórii, fungovaní a spôsobe života jeho niekdajších majiteľov.
INFO
Schaubmarov mlyn je možné si pozrieť len v sprievode lektorov. Počas víkendov sa komentované prehliadky konajú každú celú hodinu. Pre informácie o vstupnom pozrite cenník.

Bližšie informácie o všetkých podujatiach získate v Schaubmarovom mlyne / SNG na Cajlanskej ceste 255.
Telefón: 033/640 40 35, 0911 334 552, e-mai: edu.schaubmarovmlyn@sng.sk, web: www.sng.sk.