Hľadáme dobrovoľníkov na výrobu ochranných rúšok

Rúška pre Pezinok (logo)Rúška pre Pezinok. To je názov novej iniciatívy, ktorá vznikla na popud vedenia mesta Pezinok – viceprimátorky Márie Wagingerovej a primátora Igora Hianika – ako reakcia na nedostatok ochranných rúšok na tvár, s ktorým sa potýkajú aj obyvatelia Pezinka.

Od dnešného dňa (23. marca 2020) sa estrádna sála Domu kultúry v Pezinku premenila na dobrovoľnícku dielňu, v ktorej budú dobrovoľníčky a dobrovoľníci šijú bavlnené rúška pre Pezinčanov. Koordinátorkou celého projektu je dobrovoľníčka Denisa Kovácsová.
Mesto Pezinok plánuje v prvej vlne cez rôzne kanály (dobrovoľníci, skauti, domoví dôverníci a pod.) doručiť rúška bezplatne najviac ohrozeným skupinám občanov – seniorom a ľuďom s oslabenou imunitou. Ak bude dostatok dobrovoľníkov aj materiálu, bude mesto ponúkať rúško každému, komu bude chýbať v čo najkratšom možnom čase, prípadne vyrábať rúška do potrebnej rezervy.


Aké rúška bude mestská dobrovoľnícka dielňa vyrábať

V mestskej dobrovoľníckej dielni sa budú vyrábať dvojvrstvové rúška zo 100 % bavlny bielej farby. Pri dodržiavaní nasledujúcej odporúčanej hygienickej starostlivosti bude možné rúška použiť opakovane:

  • ručne prať pri teplote 60 °C (rúško treba opatrne opariť, po vychladnutí vyžmýkať a vysušiť),
  • prežehliť z obidvoch strán,
  • následne nosiť rúško vždy počas pobytu medzi ľuďmi (neskladať ho z tváre, ani nezakladať nanovo) a po každom nosení von opätovne oprať.

 

Mesto na výrobu rúšok zabezpečilo potrebný materiál (látku, nite, gumičky a šnúrky) a už počas minulého víkendu spustilo nábor dobrovoľníkov, ktorí by sa bez nároku na odmenu zapojili do tejto iniciatívy.
Pred spustením mestskej dobrovoľníckej dielne zabezpečilo mesto maximálne dezinfikované a hygienické podmienky. Z hygienických dôvodov bude aj špendlenie materiálu nahradené pomocnými šablónami a priebežne bude aj celá výroba prebiehať v čo najprísnejších hygienických podmienkach – viď. Hygienické opatrenia a pravidlá fungovania dielne.


Ako bude mestská dobrovoľnícka dielňa fungovať

So šitím rúšok mesto začalo od pondelka 23.3.2020 od 9.00 h v estrádnej sále Domu kultúry v Pezinku. Šitie rúšok bude prebiehať v dvojhodinových blokoch každý pracovný deň – v pondelok až štvrtok od 9.00 do 18.00 h., v piatok od 9.00 do 16.00 h – s hodinovou obedňajšou prestávkou (13.00 – 14.00 h). V každej pracovnej zmene budú dobrovoľníci rozdelení na tých, ktorí budú strihať, šiť, žehliť a baliť vyrobené rúška.


Kto a ako sa môže zapojiť do výroby rúšok

Obraciame sa na všetky Pezinčanky a Pezinčanov, ktorí by chceli pri výrobe rúšok pomôcť. Vítaní sú všetci, ktorí sa prihlásia čo i len na 2 hodiny dobrovoľníckej práce.

Dobrovoľníci sa môžu prihlásiť prostredníctvom online tabuľky, ktorá je dostupná v tomto odkaze: https://bit.ly/3acfxWg. Každý dobrovoľník si v tabuľke vyberie konkrétny termín a druh najviac vyhovujúcej práce.
Okrem online formulára sa dobrovoľníci môžu prihlasovať aj telefonicky u koordinátorky projektu Denisy Kovácsovej v pracovných dňoch od 9.00 do 12.00 h na telefónnom čísle 033/6901 191.

Všetkých dobrovoľníkov prosíme, aby si podľa typu zvolenej práce so sebou priniesli:

  • na STRIHANIE:  nožnice vhodné na strihanie látky, rezacie kotúče na patchwork s podložkami
  • na ŠITIE: vlastný šijací jednoihlový stroj a nožničky na odstrih nití
  • na ŽEHLENIE: žehličku

 

Vopred ďakujeme za pomoc každému, kto sa zapojí do tejto mestskej dobrovoľníckej šijacej dielne. Nesmierne si to vážime. Ďakujeme aj všetkým, ktorí doteraz z vlastnej iniciatívy zabezpečili už ohromný počet rúšok, a stále pomáhajú a šijú pre svojich blízkych, susedov a obyvateľov mesta.
Všetky ďalšie podrobnosti a aktuality o iniciatíve Rúška pre Pezinok nájdete aj na špeciálnej facebook stránke vytvorenej iba na tento účel: https://www.facebook.com/ruskaprepezinok.


Mária Wagingerová, zástupkyňa primátora
Igor Hianik, primátor
Denisa Kovácsová, koordinátorka projektu