Pezinskí žiaci zo ZŠ Orešie získali popredné miesta v ankete Detský čin roka

Táto informácia bola publikovaná od 22. 12. 2020 do 29. 12. 2020

Žiaci zo ZŠ Orešie boli nominovaní na Detský čin roka v dvoch kategóriách - Pomoc rovesníkovi a Dobrý nápad. V oboch kategóriách im víťazstvo ušlo len o vlások. Radi by sme vám predstavili našich pezinských hrdinov.

Pomoc rovesníkovi

V kategórii Pomoc rovesníkovi boli na Detský čin roka nominovaní piataci zo ZŠ Orešie Tomáš Mrázik a Jakub Pavlík. V čase, keď sa ich kamarát zranil, nestratili duchaprítomnosť a išli hľadať pomoc pre Šimona, ktorý si narazil krčnú chrbticu.

Chlapci si spomínajú, že k tejto udalosti došlo 30. apríla, keď sa traja štvrtáci hrali na detskom ihrisku. Tomáš s Matúšom oddychovali na lavičke, keď sa Šimon rozhodol, že prerúčkuje preliezačky. Práve začalo popŕchať, a tak spolužiaci vyzvali kamaráta, aby tam nešiel, lebo sa preliezačky šmýkajú. Šimon ich nepočúvol a išiel liezť na preliezačku. Na poslednej z nich sa mu šmykli ruky a dopadol z výšky na zem, pričom si udrel chrbát a hlavu. „Nehýbal sa, bol bledý a ťažko dýchal,“ priblížil situáciu Tomáš. „Utekali sme s Jakubom pre pomoc. Okolo išli nejaké deviatačky, tak ony zavolali sanitku.“
Šimon mal udretú krčnú chrbticu. Aj vďaka rýchlemu konaniu jeho kamarátov sa mu nestalo nič vážnejšie. Ich hrdinský čin získal v tejto kategórii v internetovom hlasovaní najvyšší počet hlasov – 4 324.

 

Dobrý nápad

Druhým nominovaným činom, tentoraz v kategórii Dobrý nápad, bol projekt detí zo školského klubu na ZŠ Orešie „Náruč dobrých skutkov“. Je zložený z troch aktivít - pomoc bezdomovcom, pomoc zvieratkám a pomoc seniorom. Počas pandémie koronavírusu deti aktívne pomáhajú všetkým, ktorí to potrebujú. V prvej časti projektu pomohli nocľahárni. Ľuďom bez domova darovali 15 pracích prostriedkov, 24 kusov aviváže, spoločenské hry, kvety na výsadbu a všetko potrebné na to, aby si klienti zariadenia mohli skrášliť prostredie. Druhý diel pomoci išiel Občianskemu združeniu Pomoc opusteným zvieratám Pezinok – OZ POZP. Deti spolu s učiteľmi nakúpili zvieratám granule, konzervy a iné krmivo. Cieľom zatiaľ posledného  kola pomoci sa stalo Zariadenie opatrovateľskej služby v Pezinku, ktoré dostalo 250 kusov jednorazových ochranných rúšok.

Žiaci vďaka nezištnej pomoci prispeli k zlepšeniu života ľudí i zvierat v ich okolí. Nemohli tak vzhľadom na opatrenia v súvislosti s pandémiou urobiť osobne, ale v zastúpení svojich vychovávateľov Kristíny Habovej a Dušana Caja.

„Prínosom projektu bolo v prvom rade upevnenie povedomia o dobrovoľníctve. Deti pochopili potrebu a význam vzájomnej pomoci a zároveň mali zodpovednosť, keď participovali pri prerozdelení  jednotlivých položiek. Mnohých žiakov  to motivovalo k ďalšiemu dobrovoľníctvu,“ poznamenala učiteľka Kristína Habová.

Žiakom blahoželáme a veríme, že v Pezinku bude stále pribúdať počet dospelých i detí, ktorí chcú pomáhať druhým.