Slávnostné otvorenie nového oddelenia Neuropsychiatrickej kliniky

Táto informácia bola publikovaná od 21. 10. 2021 do 26. 10. 2021

Slávnostné otvorenie nového oddelenia Neuropsychiatrickej klinikyV Pezinku máme v Psychiatrickej klinike Philippa Pinela jediné neuropsychiatrické lôžkové pracovisko na Slovensku. Pôvodne malo 32 lôžok. V stredu 20. októbra 2021 slávnostne otvorili novú časť oddelenia doplnenú o 18 lôžok.

Neuropsychiatrická klinika existuje v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela od roku 2012. Vďaka zrekonštruovanému priestoru sa aktuálne nachádza na oddelení 50 lôžok.

„Rekonštrukciu sme robili vo vlastnej réžii a trvala necelé 4 mesiace. Stálo nás to zhruba 60 000 eur,“ povedal riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela Martin Hromádka.

„Oddelenie je určené pre pacientov, ktorí sú na pomedzí medzi neurológiou a psychiatriou, napríklad pacienti postihnutí Parkinsonovou chorobou- hoci ide o neurologické ochorenie v určitých prípadoch majú títo pacienti aj psychické symptómy ako demencia, halucinácie i poruchy kontroly impulzov. Na takéto prípady potrebujeme odborníkov v oboch oblastiach,“ vysvetlil prednostka Neuropsychiatrickej kliniky SZU a PNPP Ján Benetin.

Zrekonštruovaný priestor bol pôvodne určený na výuku, vedenie nemocnice sa ho rozhodlo premeniť na oddelenie s 18 lôžkami.

„Pribudli tu sociálne zariadenia, kúpeľne, kompletne sa vybavili lôžka a urobili sa stavebné úpravy. Farby v interiéri sa vyberali aj podľa toho, aby pozitívne vplývali na psychiku pacientov, “ povedal prednostka Neuropsychiatrickej kliniky SZU a PNPP Ján Benetin.

„Starostlivosť o duševné zdravie je jednou z priorít Ministerstva zdravotníctva. Táto oblasť bola dlhé roky zanedbávaná a práve pandémia vyzdvihla jej dôležitosť,“ poukázal na dôležitosť investovania do tejto časti zdravotnej starostlivosti štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva Róbert Babeľa.

Záujem o umiestenie pacientov na Neuropsychiatrickú kliniku je väčší, ako je ponúkaný počet lôžok. Keďže ide o unikátne pracovisko, jeho spádovou oblasťou je celé Slovensko.