Núdzové ubytovanie pre odídencov z Ukrajiny je pripravené

Táto informácia bola publikovaná od 08. 04. 2022 do 15. 04. 2022

Ilustračné foto

Mesto Pezinok zriadilo dočasné núdzové ubytovanie s kapacitou 50 lôžok. Miestom na jeho zriadenie sa stala volejbalová hala na Komenského ulici. Ubytovanie bude poskytovať ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine na krátkodobo, teda po dobu 3 až 10 dní, kým sa im nenájde dlhodobejšie ubytovanie.

Na základe rozhodnutia centrálneho krízového štábu sa budú jednotlivé kraje striedať v pohotovosti na poskytnutie núdzového ubytovania odídencom. Od soboty 9.4. 2022 majú pohotovosť mestá a obce na území Bratislavského kraja. Núdzové ubytovanie v Pezinku je rozdelené na 2 časti - stravovaciu a lôžkovú. V stravovacej časti sa nachádza detský kútik  a priestorom pre vybavovanie administratívy ako registrácia odídencov, spoluprácu pri vybavovaní dokumentov s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, štátnou políciou, so psychológom s intervenčnými tímami. Súčasťou núdzového ubytovania sú sprchy, sociálne zariadenia i izolačná miestnosť v prípade infekčnej choroby niekoho z ubytovaných.

„Celková logistika je nastavená tak, že sme povinní ich prijať, zaregistrovať, urobiť základnú štatistiku a poslať tieto informácie na okresný úrad, ktorý je povinný hľadať týmto ľuďom ubytovanie či už v súkromí, alebo v zariadeniach na to určených,“ vysvetlil primátor Igor Hianik.  

Prostriedky na zriadenie núdzového ubytovania sú z mestského rozpočtu, ktoré neskôr Pezinku štát refunduje. Prví odídenci by mali do Pezinka prísť už koncom tohto týždňa.