Noc múzeí a galérií v Pezinku

Táto informácia bola publikovaná od 11. 05. 2022 do 14. 05. 2022

Plagát podujatia V sobotu 14. mája 2022 sa aj v našom meste uskutoční podujatie Európska noc múzeí a galérií.  Tento rok ide už o jeho 18. ročník.

Tešiť sa môžete na komentovanú prehliadku k výstave Činy, nie slová a prednášku o atentáte na Reinharda Heydricha v Mestskom múzeu. Malokarpatské múzeum pozýva návštevníkov na interaktívny program približujúci život našich predkov z doby kamennej „Ako sa žilo pod Malými Karpatmi? Zostúp s nami do doby medenej" spojený s tvorivými dielňami. Schaubmarov mlyn pripravil v spolupráci so spisovateľkou Monikou Kompaníkovou Detskú noc literatúry. V rámci podujatia budete môcť navštíviť aj priestory mlyna, ktoré nebývajú bežne dostupné. Na siedmich stanovištiach budú paralelne prebiehať čítania tak, aby si každý návštevník mohol vypočuť všetky príbehy. 

NOC MÚZEÍ V MESTSKOM MÚZEU V PEZINKU

Výstavy:

10.00 – 20.00: zo zeme

Stála expozícia približuje dejiny Pezinka a jeho bezprostredného okolia prostredníctvom archeologických nálezov zo širokého časového obdobia od praveku až po novovek

10.00 – 20.00: Činy, nie slová –  2. sv. vojna a československý západný odboj

Výstava upriamuje pozornosť na západný odboj a účasť Čechov a Slovákov v ňom. V radoch československej zahraničnej armády bojovali viacerí Pezinčania, výstava približuje aj ich osudy. Súčasťou výstavy sú aj udalosti spojené s leteckými súbojmi nad Slovenskom v lete 1944 a s tým súvisiace zriadenie zajateckého tábora pre amerických letcov v Grinave.                                            

 

Sprievodné podujatia:

15.00: Činy, nie slová – komentovaná prehliadka výstavy, sprevádzať bude jej spoluautor Jakub Horváth z Klubu vojenskej histórie Golian

 

18.00: Operácia Anthropoid – 80 rokov od atentátu na Reinharda Heydricha - prednáška

  1. mája uplynie 80. rokov od atentátu na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Atentát, ktorý vykonal Ján Kubiš a Jozef Gabčík dodnes patrí nielen k najvýznamnejším činom československého odboja, ale je aj jedným z najvýznamnejších aktov protinacistickej rezistencie v Európe. Heydrich zastával v štruktúrach Tretej ríše nezastupiteľné miesto a jeho likvidácia zasiahla režim pomerne tvrdo. O tom, ako sa atentát pripravoval, ale aj o problematike spomínania na tento čin v povojnových rokoch bude prednášať Martin Posch z Historického ústavu SAV a Dokumentačného strediska holokaustu.

 

NOC MÚZEÍ V MALOKARPATSKOM MÚZEU V PEZINKU

14:00 – 20:00 - Prehliadka expozícií múzea - Príbeh vína, Dejiny vinohradníctva a vinárstva v Malých Karpatoch

14:30 - 16:00 - Interaktívny program „Ako sa žilo pod Malými Karpatmi? Zostúp s nami do doby medenej." s tvorivými dielňami, ktorý vám priblíži život našich predkov v dobe kamennej.

17:00 - 18:30 - Interaktívny program „Ako sa žilo pod Malými Karpatmi? Zostúp s nami do doby medenej." s tvorivými dielňami, ktorý vám priblíži život našich predkov v dobe kamennej.

Program sa venuje poznaniu doby kamennej, dôležitým objavom a životu našich predkov v malokarpatskom regióne. Doba kamenná, nazývaná aj doba medená spadá do 4. tisícročia pred Kristom. Chcete spoznať život ľudí v tomto období? Ich spôsob života si môžete aj vyskúšať vďaka rôznym interaktivitám. V rámci programu máme pre vás pripravené aj tvorivé dielne, kde si budete môcť vyrobiť jednoduché medené šperky z drôtu či  vyskúšaťsi suché plstenie vlny.

Počas podujatia bude Malokarpatské múzeum v Pezinku otvorené od 14:00 do 20:00.

Vstupné sa platí len v prvom navštívenom múzeu, 5 €/osoba. Platí pre prehliadku expozícií.

Vstupné na interaktívny program „Ako sa žilo pod Malými Karpatmi?" je 2 €/osoba

 

Plagát podujatiaNOC LITERATÚRY V SCHAUBMAROVOM MLYNE

Čítať príbehy vám budú:

Talentovaná fotografka Kvet Nguyen (Hoa Nguyen Thi) prečíta rozprávku svojho detstva, ktoré prežila vo Vietname – Rozprávku o dvoch sestrách Tam a Kam.

Belgičanka Suzanne Verschueren, ktorá sa na Slovensko presťahovala pred piatimi rokmi, aby sa stala členkou tímu Pohoda festival a teraz pomáha s organizáciou rôznych podujatí, prečíta z knihy Ďakujem, malý Bobo od Inge Scheynenovej.

Anastasiu Hurynu môžete stretnúť v pezinskej cukrárni Tasty, no pochádza z Ukrajiny. Svoju obľúbenú rozprávku prečíta na netradičnom mieste – v priestore mlynského náhonu.

Mnohých možno prekvapí prítomnosť viacerých Kolumbijčanov – Daniel a Lucia Gomezovci s deťmi a priateľmi nielen prečítajú, ale aj zahrajú legendu o statočnom Santiagovi. Nájdete ich v sade.

Indonézanka Lina Hetty Tambunan z Chorvátskeho Grobu je učiteľkou a profesionálnou mamou a aj ona predstaví svoju obľúbenú rozprávku o zlatej uhorke – Mbok Sarni a Buto Ijo.

A keďže na Slovensku žije aj početná maďarská menšina, nemôže tu chýbať ani maďarský jazyk, ktorý je rodným jazykom novinára Zoltána Szalaya. Porozpráva o Rómerovi, záchrancovi rozprávok.

Radka Kukurugyová je pôvodom z Čiech, no žije len kúsok od Schaubmarovho mlyna. V priestoroch zadnej povaly prečíta baladu Kytice. Pozor, tento strašidelný priestor bude prístupný len dospelým!

Cena jednej vstupenky je 3 €, platí pre 1 osobu. Vstupenky bude možné zakúpiť cez www.tootoot.fm. Kapacita je obmedzená na 120 vstupeniek.