Pezinský permoník 2019

Pezinský permoníkPezinský Permoník je malokarpatská výstava a burza minerálov, fosílií a drahých kameňov. Tradičné kultúrne podujatie, ktoré organizuje nezisková organizácia Barbora, sa koná pravidelne každý rok počas troch augustových dní. V roku 2019 štartuje 23. ročník.

Permoník prináša množstvo fascinujúcich výstav toho najkrajšieho, čo zem vydala, a burzu, na ktorú chodia vystavovatelia a predajcovia zo Slovenska, ale i z Českej republiky, Poľska, Maďarska a Nemecka. Mnohí z nich sú vášniví zberatelia a cestovatelia s bohatými poznatkami z mineralogickej tematiky. Nájdete tu vzácne kúsky z celého sveta, o ktorých sa môžete dozvedieť zaujímavé informácie ako napríklad, kde boli objavené, aké majú účinky či využitie v každodennom živote. Návštevníci si z burzy odnášajú krásne minerály, skameneliny, ale i šperky vyrobené z týchto vzácnych kameňov.

Súčasťou podujatia je i bohatý kultúrny program určený pre všetky vekové kategórie. Na svoje si príde malý objavovateľ tajov minerálov, dáma, ktorá si chce rozšíriť zbierku svojich šperkov, aj nadšený zberateľ neopracovaných kameňov či obdivovateľ milióny rokov starých skamenelín. Z programu si vyberú aj tí, ktorí si chcú užiť letnú atmosféru pri príjemnej hudbe, vychutnať si kvalitné vínko a zabudnúť na každodenné starosti. Pezinský Permoník ponúka pestrosť pre každého.
 

Medzi stálice v sprievodom programe patrí:

  • Tradičné pouličné ryžovanie zlata, kde si deti i dospelí môžu vyskúšať, aké náročné môže byť vyryžovať si čo i len kúsok zlata
  • Hudobný program a vystúpenia rôznych skupín
  • Fascinujúce výstavy
  • Divadielko a kreatívne dielničky pre deti

 

Každý rok sa snažíme priniesť niečo nové, aby naši návštevníci odchádzali z podujatia obohatení o nové poznatky. Pripravujeme rôzne výstavy súvisiace s banskou a mineralogickou tematikou, výstavy fotografií z ciest, ktoré vznikli napr. pri hľadaní vzácnych kúskov, ukážky rezania achátov, filmové ukážky zo života baníkov, zaujímavé prednášky, ochutnávky kvalitného pezinského vína, vystúpenia baníckych spolkov, rôzne súťaže pre deti i dospelých. Taktiež si každý rok pri banskom vozíku uctievame pamiatku obetí banských nešťastí a vyjadrujeme, že si vážime všetkých tých, ktorí pracujú alebo pracovali v bani, aby sme viac docenili ich náročné povolanie, za ktorého oponu vidí len málokto.

Tešíme sa na vás v termíne od 9. do 11. augusta 2019. Všetkých vás srdečne pozývame stráviť s nami krásne letné dni. Kým tento čas príde, my budeme usilovne pracovať na tom, aby ste si vybrali práve naše podujatie ako jednu z víkendových zastávok.


Bližšie informácie: https://geoparkmalekarpaty.sk/podujatia/pezinsky-permonik/

Plagát podujatia

 

Dátum:   09. 08. 2019,
Miesto:   Dom kultúry
Kontakt: Jiří Vitáloš, organizátor; tel.: 0905 739 452, e-mail: jirkovitalos@gmail.com